PROGRAMOVÉ TIPY

BŘEZNOVÁ NOVÁ SCÉNA

Vrcholem březnového programu Nové scény je bezpochyby hostování berlínského souboru Ballhaus Naunynstrasse Šílená krev. Nenechte si ujít ani hosty z Jihočeského divadla s jejich nejnovějšími inscenacemi. S neobvyklou premiérou přichází na Novou scénu tento měsíc soubor 420PEOPLE, který v inscenaci Máj spojí současný tanec s Máchovou poezií.

Již toto pondělí, 5. 3. ve 20.00, uvede berlínský soubor Ballhaus Naunynstrasse svou inscenaci ŠÍLENÁ KREV. Inscenace nezávislého divadla se stala vloni v Německu divadelní událostí. Vypráví příběh učitelky multietnické rebelující třídy, která zabaví jednomu ze studentů zbraň, a své žáky vezme jako rukojmí. Režisér Nurkan Erpulat a dramaturg Jens Hillje svou inscenací vyslovují řadu otázek k nekončící debatě o integraci menšin. Pokud se zrovna nechystáte v dohledné době do Berlína, nenechte si ujít jedinečnou příležitost zhlédnout toto výjimečné představení na Nové scéně. V němčině s českými a anglickými titulky. Představení pořádá Nová scéna ND a Goethe-Institut Praha. Po představení následuj e diskuse s uměleckou ředitelkou Ballhaus Naunynstrasse, která bude simultánně tlumočena do češtiny.

Dalším březnovým hostem Nové scény bude v nadcházejícím měsíci soubor činohry Jihočeského divadla z Českých Budějovic. Přiváží do Prahy bezprostředně po premiérách na domácím jevišti dvě nová nastudování současných her. Nejprve to bude 22. 3. slavná Moliérova komedie o zásadovém muži, který opovrhuje povrchní, bezduchou, pokryteckou společností, holdující lacinému pozlátku, ale zároveň vášnivě miluje ženu, která je přímo ztělesněním všeho toho, co on nenávidí. MISANTROP se v přebásnění Martina Crimpa odehrává v současném Londýně. 27. 3. pak Jihočeské divadlo představí nejnovější inscenaci režiséra a scenáristy Petra Zelenky. Současná komedie nizozemské au torky FUK vypráví o kvartetu nerozlučných kamarádů ve středním věku, kteří se snaží recyklovat své životy. Vstupenky na obě představení se prodávají za jednotnou cenu 300 Kč.

Od března uvádí Laterna magika nový výběr toho nejlepšího ze své dosavadní tvorby. Pokračuje tak v tradici pestrých COCKTAILŮ, ten s číslovkou 012 za názvem zahrnuje ukázky z oblíbených inscenací, které má (či donedávna měla) Laterna magika na repertoáru. Skutečnou raritou bude Krkolomná jízda – sekvence z inscenace Variace z roku 1963, nově diváci uvidí i obrazy z Hry o kouzelné flétně, Rendez-vous a Legend magické Prahy. První uvedení čerstvě umíchaného Cocktailu 012 jsou 1.-3. 3., vždy od 20.00.

19. března bude mít premiéru nový společný projekt souboru 420PEOPLE, činohry ND a Nové scény. Inscenace představí Máchův MÁJ v moderní dynamické interpretaci činoherní i taneční, zpěv a hudební doprovod zazní živě z jeviště (P. Fajt, O. Anděra). Autorský vklad tentokrát kromě choreografa Václava Kuneše (420PEOPLE) patří i režisérovi Davidovi Prachařovi - oba budou v představení účinkovat. Pozor! Uvedeme jen dvě reprízy – vstupenky za jednotné vstupné 300 Kč jsou již v předprodeji také na druhé uvedení 25. 4. ve 20.00.

Z doprovodného progamu Nové scény upozorňujeme na pravidelné (nejenom) jazzové Tóny Nony v café NONA (4. 3. a 18. 3. v 16.00), které vám zpříjemní březnová nedělní odpoledne. Ve výstavním prostoru Podesta je po celý březen videoinstalace studenta ateliéru supermédií VŠUP Hynka Vacka s názvem V jezení. A v café NONA pokračuje site-specific fotografická instalace Terezy HavlinkovéMožná se tě občas na něco zeptám.

Na závěr připomínáme, že i v březnu pokračuje pravidelný cyklus scénických diskusí na aktuální témata s ekonomem Tomášem Sedláčkem v roli moderátora. INTERPELACE se opět konají ve foyer Nové scény čtvrtý čtvrtek v měsíci (tedy 22. 3.) v 17 hodin a vstup je zdarma (volné vstupenky lze vyzvednout od 19. 3. na pokladně Nové scény).

V březnu reprízujeme nejnovější inscenaci činohry Národního divadla Má vzdálená vlast. Reprízy se konají 6. a 21. 3. v 19.00. Vstupenky od 110 Kč již v předprodeji.

Laterna magika Café NONA
cs en